2019 Astronomi Yaz Okulu Programı

17 Haziran 2019 Pazartesi Günü Sorumlusu: Araş. Gör. Dr. Doğuş ÖZUYAR (Güneş Günü)

14:00 – 14:15 Kayıt & Tanışma  (EBRU UZUNÇAM+ DERYA AKSU)

14:15 – 14:45 “Gökcisimlerini Tanıyalım” (ŞEYMA ÇALIŞKAN TÜRKSOY)

14:45 – 15:45 Güneş Saati Yapımı ve Rasathane Tanıtımı (MERVE KESKİN)

15:45 – 16:15 Müze Gezisi  (ABDULLAH OKAN)

16:15 – 16:30 Çay arası

16:30 – 17:00 Coronado Teleskobu ile Güneş Gözlemi (GÖKHAN GÖKAY)

17:00 – 17:30 Güneş’in Lekelerinin Belirlenmesi (ABDULLAH OKAN)

17:30 – 18:00 “Jüpiter’in Uyduları” (BERHAN SAFA AZİZOĞLU)

18:00 – 19:00 Güneş Patlaması !   (YAHYA NASOLO)

19:00 – 20:00 Akşam Yemeği

20:00 – 20:45 Gece Gözlemi (Coude) (BERHAN SAFA AZİZOĞLU)

20:45 – 21:00 Jüpiter’in Uyduları (BERHAN SAFA AZİZOĞLU)

21:00 – 21:30 Çıplak Gözle Gökyüzü Tanıtımı (YAHYA NASOLO)

18 Haziran 2019 Salı Günü Sorumlusu: Öğr. Gör. Dr. İbrahim ÖZAVCI (Güneş Sistemi Günü)

14:00 – 14:40 “Güneş Sistemi ve Benzer Diğer Sistemler” (ÖZGÜR BAŞTÜRK)

14:40 -15:40 Kendi Güneş Sistemi’ni Kendin Yap (DERYA AKSU + herkes)

15:40 – 16:10 Güneş’in Lekelerinin Belirlenmesi (ABDULLAH OKAN)

16:10 – 16:30 Ara

16:30 – 17:00 “Mars’a Yolculuk” (DOĞUŞ ÖZUYAR)

17:00 – 18:00 Roket Yapalım (MERVE KESKİN + Herkes)

18:00 – 18:15 “Ay ve Ay’ın Evreleri” (İBRAHİM ÖZAVCI)

18:15 – 18:30 “Ay ve Güneş Tutulmaları” (İBRAHİM ÖZAVCI)

18:30 – 19:00 Serbest Zaman

19:00 – 20:00 Akşam Yemeği

20:00 – 20:30 “Gözlem Nasıl Yapılır?” etkinliği (YAHYA NASOLO)

20:30 – 20:45 Jüpiter’in Uyduları (EBRU UZUNÇAM)

20:45 – 21:15 T35 Teleskobu ile Gözlem (ENGİN BAHAR)

21:15 – 21:45 Gözlem Sonuçlarının Elde Edilmesi  (ENGİN BAHAR)

19 Haziran 2019 Çarşamba Günü Sorumlusu: Araş. Gör. ENGİN BAHAR (Gözlem Günü)

14:00 – 15:00 Kuyruklu Yıldızlara Dokunalım! (MERVE KESKİN + herkes)

15:00 – 15:30 “Görünen ve Günlük Hareketler” (ASLI ELMASLI AKÇAR)

15:30 – 16:00 Güneş’in Lekelerinin Belirlenmesi (ABDULLAH OKAN)

16:00 – 16:30 Çay arası

16:30 – 17:00 “Evren’e Bakan Gözler: Teleskoplar” (HAKAN VOLKAN ŞENAVCI)

17:00 – 17:15 “Teleskop Aynası Nasıl Yapılır?” (İBRAHİM ÖZAVCI)

17:15 – 18:00 Haydi Teleskop Yapalım!  (YAHYA NASOLO)

18:00 – 19:00 Basit Tayf Çeker Yapımı (EBRU UZUNÇAM)

19:00 – 20:00 Akşam Yemeği

20:00 – 20:30 Serbest Zaman (Basketbol, Futbol, Voleybol)

20:30 – 20:45 Jüpiter’in Uyduları (DERYA AKSU)

20:45 – 21:15 T40 Teleskobu ile Tayfsal Gözlem (ENGİN BAHAR)

21:15 – 21:30 Gözlem Sonuçlarının Elde Edilmesi  (ENGİN BAHAR)

20 Haziran 2019 Perşembe Günü Sorumlusu: Araş. Gör. HANDE GÜRSOYTRAK (Yıldız Günü)

14:00 – 14:30 “Yıldızların Yaşamı”   (MESUT YILMAZ)

14:30 – 15:00  Güneş’in Lekelerinin Belirlenmesi (ABDULLAH OKAN)

15:00 – 15:30  “Yıldızların Ölümü: Karadelikler” (TOLGAHAN KILIÇOĞLU)

15:30 – 16:30 Kendi Galaksini Kendin Yap! (MERVE KESKİN + herkes)

16:30 – 16:45 İkram

16:45 – 17:00 “Zodyak ve Takımyıldızlar” (HANDE GÜRSOYTRAK)

17:00 – 17:30 El Planetaryumu Yapımı (DERYA AKSU + herkes)

17:30 – 18:00 3 Boyutlu Takımyıldızlar (EBRU UZUNÇAM + herkes)

18:00 – 19:00 Gök Atlası (YAHYA NASOLO + herkes)

19:00 – 20:00 Akşam Yemeği

20:00 – 20:30 Serbest Zaman

20:30 – 20:45 Jüpiter’in Uyduları (BERHAN SAFA AZİZOĞLU)

20:45 – 21:00 Gece Gözlemi (BERHAN SAFA AZİZOĞLU)

21 Haziran 2019 Cuma Günü Sorumlusu: Astronom BERHAN SAFA AZİZOĞLU (Kapanış)

14:00 – 14:30  Güneş’in Lekelerinin Belirlenmesi (ABDULLAH OKAN)

14:30 – 15:00 Leke Gözleminin Sonuçlandırılması (YAHYA NASOLO)

15:00 – 15:15 Jüpiter Uydu Gözlemlerinin Sonuçlandırılması (BERHAN SAFA AZİZOĞLU)

15:15 – 16:00 “Zodyak Kuşağını Oluşturma” oyunu  (MERVE KESKİN + Herkes)

16:00 – 17:00 İkram

17:00 – 18:00 Astro-Oryantiring (DERYA AKSU+Herkes)

18:00 – 18:30 Serbest Zaman

18:30 – 18:45 Sertifika Dağıtımı

18:45 – 19:00 Toplu Fotoğraf Çekimi ve Vedalaşma